Profilaktyka stomatologiczna

Higienizacja, skaling, piaskowanie, wybielania.

Utrzymanie zdrowego i pięknego uśmiechu na długie lata to przede wszystkim dobra profilaktyka – częste badania kontrolne, higienizacja oraz poprawna codzienna higiena jamy ustnej.

Jak częste powinny być wizyty u stomatologa?

Odpowiedź na to pozornie proste pytanie jest trudna. W największym uogólnieniu zalecamy wizyty kontrolne co 6-12 miesięcy. Zachęcamy również do zabiegu higienizacji minimum raz w roku. Regularne usuwanie kamienia nazębnego wykonywane w placówce Architektura Uśmiechu w Kielcach ochroni Państwa uśmiech nie tylko przed próchnicą i paradontozą, ale również przed zapaleniem dziąseł czy innymi chorobami przyzębia. Systematyczne, wizyty u stomatologa pozwolą Wam wychwycić zmiany próchnicowe na bardzo wczesnym, początkowym etapie. Próchnica w początkowym stadium może nie wymagać użycia wiertła a jedynie infiltracyjnych ICON.

Należy podkreślić, że niektórzy Pacjenci wymagają znacznie częstszych wizyt kontrolnych oraz zabiegów higienizacyjnych. Mowa tutaj o osobach z problemami periodontologicznymi (problemy przyzębia, kieszonki kostne, dziąsłowe, recesje dziąsłowe) oraz o dzieciach ze skłonnościami do próchnicy (próchnica w młodym wieku przebiega znacznie szybciej niż u osób dorosłych).

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka usług, które wykonujemy w ramach profilaktyki.

Higienizacja

Higienizacja, czyli profesjonalne oczyszczenie zębów. Taki proces można przyrównać do detailingu samochodów. Składa się z kilku zabiegów wykonywanych na jednej wizycie – skalingu, piaskowania, polishingu, fluoryzacji i końcowego instruktażu. 

Skaling

Wykonywany w Architekturze Uśmiechu w Kielcach skaling jest procedurą polegającą na usuwaniu gromadzącego się kamienia nazębnego, zbierającego się głównie w okolicy szyjek zębowych. Długotrwale osadzający się nad dziąsłami i pod nimi tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii powodujących ubytki próchnicowe oraz paradontozę. Regularne usuwanie kamienia nazębnego ma więc niebagatelny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Skaling jest nie tylko istotny w profilaktyce chorób dziąseł, ale także poprawia estetykę uśmiechu. 

Piaskowanie

Wykonywane w naszej kieleckiej klinice piaskowanie zębów to prosta procedura stomatologiczna, przeprowadzana w celu poprawy higieny jamy ustnej oraz ogólnej estetyki naszego uśmiechu. Polega na oczyszczaniu zębów z osadu przy odpowiednio dobranej substancji. Najlepsze efekty da wykonanie piaskowania razem z ww. skalingiem – samo w sobie usuwa bowiem tylko powierzchniowe osady i przebarwienia. Zabieg piaskowania zębów wykonywany przez naszych higienistów w Kielcach jest bezbolesny oraz trwa około 30 minut.

Polishing, czyli polerowanie zębów

Zdrowe, białe zęby pozbawione nieestetycznych przebarwień są celem, do którego dążą nasi Pacjenci. Po skalingu i piaskowaniu, które usuną kamień nazębny oraz osady powierzchniowe, może być wymaganej polerowanie. Stanowiące końcowy etap procesu higienizacji, polega na ostatecznym wygładzeniu i zabezpieczeniu powierzchni zębów przy użyciu specjalnych narzędzi oraz pasty polerskiej, która dodatkowo zapobiega tworzeniu się nowego kamienia. W wyniku wykonania kompletnej procedury higienizacji zęby stają się gładkie i lśniące.

Remineralizacja

Dokładnie oczyszczone i wygładzone zęby można już zabezpieczyć preparatem przeciwdziałającym próchnicy, który dodatkowo wzmacnia oraz remineralizuje szkliwo. Remineralizację w Architekturze Uśmiechu wykonujemy metodą dobraną do stanu klinicznego Pacjenta. U dzieci, mając na uwadzę szczególną tendencję do rozwoju zmian próchnicowych zalecamy zabiegi lakierowania np. preparatem Duraphat. Dorosłym propionujemy kilka wariantów remineralizacji, w tym w naszej ofercie posiadamy preparaty niezawierające fluoru. Ten etap zabiegu wpływa na zahamowanie demineralizacji szkliwa, sprawi, że zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na szkodliwy wpływ bakterii występujących w płytce nazębnej. 

Instruktaż

Po skończonym procesie higienizacji nasi specjaliści zaprezentują Państwu kompleksowy instruktaż ukazujący, jak prawidłowo dbać o zęby. Pokazujemy i przypominamy o codziennej higienie, gdyż dobre nawyki znaczą więcej niż jednorazowy profesjonalny zabieg.

Wykonanie takiego pakietu zabiegów jest podstawą do długiego, bezproblemowego cieszenia się pięknym i naturalnym uśmiechem.