Standard Post with Image

Usunięcie zęba stałego, inaczej ekstrakcja zęba jest to zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym przez chirurga stomatologicznego. Przyczyny ekstrakcji zębów to między innymi: stany zapalne, zaawansowane choroby przyzębia, złamanie zęba, wyczerpanie innych możliwości leczenia zachowawczego zęba lub wskazania ortodontyczne.

Jak przygotować się do usunięcia zęba

Przed usunięciem zęba chirurg stomatologiczny przeprowadza dokładny wywiad z Pacjentem celem wykluczenia przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Takimi przeciwwskazaniami są między innymi choroby ogólne takie jak choroby serca, sztuczne zastawki serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, sztuczne zastawki serca, nadciśnienie, choroby wątroby,  które wymagają przygotowania Pacjenta przed zabiegiem. Warto na wizytę zabrać listę przyjmowanych leków. 

Przez wizytą warto zjeść posiłek, ponieważ po usunięciu zęba należy wstrzymać się od jedzenia przez około 2 godziny.

Jak wygląda usunięcie zęba

Przed usunięciem zęba wykonywane jest znieczulenie miejscowe, dzięki znieczuleniu Pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych w trakcie zabiegu, może natomiast odczuwać dotyk, ucisk i rozpieranie. Gdy Pacjent jest znieczulony chirurg przystępuje do zabiegu usunięcia zęba używając odpowiednich narzędzi takich jak dźwignie, luksatory, które mają za zadanie oddzielić ząb od kości poprzez zerwanie włókien ozębnej, które łączą zęby z kością. Po zerwaniu włókien, ząb jest wyjmowany z zębodołu za pomocą kleszczy ekstrakcyjnych. Po wyjęciu zęba, należy dokładnie sprawdzić zębodół i w razie konieczności usunąć zakażone tkanki znajdujące się w jego wnętrzu. W przypadku usuwania zębów w łuku górnym konieczne jest sprawdzenie czy nie powstało połączenie ustno-zatokowe czyli otwór łączący jamę ustną z zatoką szczękową, jeśli takie połączenie zostanie stwierdzone konieczne jest odpowiednie zaopatrzenie miejsca po usunięciu zęba. 

Po usunięciu zęba w zależności od wskazań chirurg stomatologiczny zakłada szwy oraz jałowy tampon, który Pacjent ma zagryzać przez około 30 minut aby zahamować krwawienie. 

W zębodole po usuniętym zębie powstaje skrzep, dzięki któremu w miejscu po usuniętym zębie tworzy się nowa tkanka kostna. Dlatego tak ważne jest aby nie płukać jamy ustnej aby nie usunąć powstałego skrzepu.    

Powikłania po usunięciu zęba

Jak każdy zabieg stomatologiczny, usunięcie zęba może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Do najczęstszych powikłań śródzabiegowych należą:

 • Złamanie usuwanego zęba lub zęba sąsiedniego.
 • Uszkodzenie blaszki kostnej otaczającej ząb.
 • Powstanie połączenia ustno-zatokowego – otwór pomiędzy zatoką szczękową a jama ustną.

Do powikłań po zabiegowych należą:

 • Suchy zębodół, jest to zapalenie zębodołu po usuniętym zębie. Powstaje w wyniku braku wytworzenia skrzepu w miejscu po usuniętym zębie lub jego utraty np. w skutek wypłukania. Towarzyszą mu dolegliwości bólowe.
 • Obrzęk po usunięciu zęba, jest to normalna reakcja tkanek po zabiegu chirurgicznym. Celem zmniejszenia obrzęku zaleca się w dniu zabiegu przykładanie zimnych okładów przez 15 minut, robiąc godzinne przerwy.
 • Przedłużające się krwawienie w miejscu po ekstrakcji zęba.

Jeśli po zabiegu usunięcia zęba odczuwamy ból, który nie ustępuje po kilku dniach od zabiegu, mamy objawy ogólne takie jak gorączka, dreszcze konieczne jest zgłoszenie się do chirurga celem kontroli gojenia miejsca po usuniętym zębie.   

Zalecenia po usunięciu zęba 

 • Po usunięciu zęba lekarz umieszcza jałowy gazik, który należy zagryźć przez około 30 minut. Po tym czasie gazik należy wyrzucić.
 • Należy wstrzymać się od jedzenia i picia przez około 2 godziny po zabiegu usunięcia zęba. W dniu ekstrakcji nie należy spożywać gorących i twardych pokarmów.
 • Nie należy energicznie płukać jamy ustnej w dniu zabiegu aby nie wypłukać tworzącego się skrzepu.
 • Po zabiegu usunięcia zęba należy delikatnie oczyszczać okolicę poekstrakcyjną, najlepiej używając miękkiej szczoteczki.
 • W razie wystąpienia dolegliwości bólowych wskazane jest stosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.
 • Po zabiegu w przypadku wystąpienia obrzęku można stosować chłodne okłady.
 • Przez około 7 dni po usunięciu zęba należy wstrzymać się od palenia papierosów, e-papierosów, picia alkoholu oraz wysiłku fizycznego.
 • Konieczne jest zgłoszenie się na wyznaczoną przez chirurga stomatologicznego wizytę kontrolną celem oceny procesu gojenia oraz zdjęcia szwów jeśli były założone podczas zabiegu.


Related Posts: