Standard Post with Image

Higiena jamy ustnej w aparacie ortodontycznym

Podczas leczenia ortodontycznego bardzo ważną kwestią jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Zalegająca płytka nazębna wokół elementów aparatu ortodontycznego może doprowadzić do powstania odwapnień (białych plam), próchnicy i chorób przyzębia.

Kluczem do zdrowych zębów i dziąseł jest codzienne prawidłowe i dokładne usuwanie płytki nazębnej wraz z resztkami pokarmowymi oraz regularne profesjonalne zabiegi higienizacyjne w gabinecie. Podczas leczenia aparatem stałym sama szczoteczka manualna czy elektryczna to za mało, ponieważ budowa aparatów stwarza dodatkowe trudnodostępne miejsca do akumulacji bakterii.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na „świadome mycie zębów”. Większość czynności wykonywanych rutynowo zaczynamy powtarzać automatycznie codziennie tak samo, utrwalając złe nawyki, nie oczyszczając niektórych powierzchni. Taki stan rzeczy jest szczególnie niebezpieczny u pacjenta ortodontycznego użytkującego aparat stały, gdzie „zgrubna” higiena nie daje wymiernych efektów.

Jak często myć zęby użytkując aparat ortodontyczny?

Użytkując aparat ortodontyczny szczotkuj zęby po każdym posiłku. Absolutne minimum to dokładne umycie zębów rano (po śniadaniu) i wieczorem (po ostatnim posiłku). Ważne jest mycie zębów w trakcie dnia po posiłkach aby pozbyć się resztek pokarmowych, które stanowią także pożywkę dla bakterii próchnicotwórczych. Szczególnie zadbaj o higienę zębów wieczorem, kiedy masz więcej czasu, aby dokładnie wyczyścić zęby przed nocą. W trakcie gdy śpisz Twój organizm wydziela mniej śliny, która neutralizuje działanie kwasów produkowanych przez bakterie. Jeśli nie pozbędziesz się bakterii i resztek pokarmowych Twoje zęby będą bardziej narażone na próchnicę.

Czym myć zęby z aparatem stałym?

Standardowa szczoteczka manualna, elektryczna lub soniczna to tylko pierwsza linia obrony w walce z bakteriami. Wspomniane akcesoria pomogą nam jedynie usunąć płytkę bakteryjną z łatwo dostępnych miejsc. Przestrzenią, która często stanowi problem dla pacjentów użytkujących aparaty stałe jest miejsce pomiędzy zamkiem a linią dziąsła. Problematycznym miejscem jest również przestrzeń między zamkami, pod łukiem. Do ich czyszczenia powinniśmy stosować szczoteczkę do przestrzeni międzyzębowych lub szczoteczkę jednopęczkową o wyglądzie małego pędzelka.

Pamiętaj, że ząb ma 5 powierzchni, które wymagają oczyszczenia. Najczęściej pacjenci zapominają o powierzchniach stycznych czyli tych, którymi zęby się ze sobą stykają. Do dokładnego czyszczenia wspomnianych powierzchni użyj nitki międzyzębowej. Do wyboru jest nitka woskowana, niewoskowana, z zawartością fluoru lub nitki międzyzębowe o specjalnej budowie grubej i miękkiej nitki o strukturze przędzy ze sztywnymi końcówkami po obu stronach (np. Oral-B Super Floss, Curaprox Implant & braces).

Nasi pacjenci przed założeniem aparatu stałego przechodzą dokładny instruktaż higieny jamy ustnej i dowiadują się jak zadbać o to aby uśmiech po leczeniu był piękny i zdrowy.

Related Posts: