Standard Post with Image

Bonding, inaczej nazywamy licówką kompozytową, jest to metoda odbudowy zęba za pomocą cienkiej warstwy kompozytu. Kompozyt to inaczej materiał z którego wykonywane są wypełnienia zębów. Jest to nieinwazyjna metoda leczenia, to znaczy, że nie wymaga szlifowania zębów. Bonding pozwala na zmianę kształtu i długości zęba. Możliwe jest dostosowanie koloru bondingu do koloru zębów Pacjenta lub wykonanie licówki w jaśniejszym odcieniu. Bonding można wykonać na jednej wizycie. Jest to zabieg odwracalny - możliwa jest jego zmiana lub całkowite zdjęcie z powierzchni zęba. 

Jak długo utrzymuje się bonding na zębach?

Trwałość Bondingu określamy na około 5 lat. Jest ona uzależniona od higieny jamy ustnej Pacjenta, nawyków dietetycznych czy nieprawidłowości zwarciowych takich jak zgrzytanie zębami. 

Kiedy można wykonać Bonding zębów?

Bonding można wykonać na zębach startych, z nierównymi brzegami, zębach uszczerbionych po urazach lub o nierównej długości. Za pomocą Bondingu można zamknąć przerwę pomiędzy zębami czyli diastemę. Bardzo często Bonding wykonujemy po leczeniu ortodontycznym aby skorygować kształt zębów.

Jak wygląda odbudowa zębów Bondingiem?

Przed wykonaniem zabiegu Bondingu konieczna jest wizyta, na której lekarz wraz z Pacjentem określają możliwości odbudowy zębów. Podczas tej wizyty dobieramy kolor i określamy zakres odbudowy. Możliwe jest również stworzenie komputerowej wizualizacji odbudowy zębów. Następnym etapem jest higienizacja zębów. Jeśli chcemy wykonać Bonding w jaśniejszym odcieniu zalecamy wybielanie, aby zęby z wykonanymi jaśniejszymi licówkami kompozytowymi nie odróżniały się od pozostałych zębów. Na kolejnej wizycie lekarz odbudowuje zęby za pomocą Bondingu.

Czy do bondingu trzeba mieć proste zęby?

Ze względu na brak szlifowania zębów do zabiegu Bondingu najlepsze efekty estetyczne uzyskuje się na zębach prostych, u Pacjentów po leczeniu ortodontycznym lub z niewielkimi nieprawidłowaściami w ustawieniu zębów. Duże nieprawidłowości zgryzu mogą wymagać nałożenia grubej warstwy kompozytu lub oszlifowania korony zęba.

Jak dbać o zęby po Bondingu?

W celu przedłużenia efektu bondingu zalecamy okresowe wizyty higienizacyjne na których zęby oczyszcza się z osadów i przebarwień a licówki kompozytowe poleruje aby przywrócić im połysk.


Zobacz naszą galerię przypadków.

Umów wizytę dzięki rejestracji online wybierając "Konsultacja przed Bondingiem", lub telefonicznie pod numerem 535886005.


Related Posts: